SN10501DGN OverviewA Tube package contains class d amplifier.In order to save space, class d amp is included in the package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad.This is a good choice for Voltage Feedback because of audio amplifiers high performance.A Surface Mount method is used to mount audio power amplifier on the PCB.The part has a base part number of SN10501 for audio amp.There are 8 pins on audio digital amplifier.A 8 termination is present on digital amplifier.Its -3db bandwidth is 170MHz.Audio amplifier is powered by 14mA supply current.Using 8 pins, amplifier ic is constructed.It is recommended to operate at a temperature below 85°C.At least -40°C is recommended as the operating temperature.A total of 1 channels are available at the moment.VIDEO AMPLIFIER is the consumer IC type of the amplifier.A maximum supply voltage (Vsup) of 8V is set.There is 100mA output current in this scenario.When audio amplifier ic is used, it is supplied waudio amplifier ich a voltage of 5V.There is a voltage gain of 100dB on the audio amplifier ic.External influences do not affect it, and it consumes 14mA quiescent current.Audio amplifier consists of 1 elements in total.
SN10501DGN Features8 pins
1 channels
SN10501DGN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN10501DGN Video Amps and Modules applications.
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 24.408939mg |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Voltage Feedback |
| Max Power Dissipation | 1.71W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | SN10501 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 8V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 14mA |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Power Dissipation | 1.71W |
| Output Current | 100mA |
| Quiescent Current | 14mA |
| Slew Rate | 900V/μs |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~16V ±1.35V~8V |
| Output Current per Channel | 100mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25mV |
| Bandwidth | 100MHz |
| Gain Bandwidth Product | 120MHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62dB |
| Settling Time | 25 ns |
| -3db Bandwidth | 170MHz |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Bias Current | 5μA |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Max I/O Voltage | 30mV |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 1.02mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |