TL082IPT OverviewThe linear amplifier is packaged in a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. This is a J-FET type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Buffer amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 15V. The buffer op amp includes 8 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 10mV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~105°C. This op amp can operate from a supply current at 1.4mA. Voltage gain should remain at 106.02dB. This linear amplifier has a total of 2 elements. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 18V. TAPE AND REEL is adopted to pack the instrumentation amplifier.
TL082IPT Features8 Pins
supply voltage of 15V
106.02dB voltage gain
TL082IPT ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
TL082IPT Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | TL082 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Number of Elements | 2 |
| Power Supplies | +-15V |
| Operating Supply Current | 1.4mA |
| Nominal Supply Current | 2.5mA |
| Power Dissipation | 680mW |
| Output Current | 40mA |
| Slew Rate | 16V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | J-FET |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 20pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 6V~36V ±3V~18V |
| Output Current per Channel | 40mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10mV |
| Bandwidth | 4MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 4000 kHz |
| Voltage Gain | 106.02dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 3mV |
| Low-Bias | YES |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.004μA |
| Length | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |