TLV2474AIPWP OverviewIt is packaged in an 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)-case that protects the operational amplifiers from damage. An op amp of this type is a General Purpose-type. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tube case. It is estimated that there will be at least 14 terminations this year. A total of 14 pins are attached to buffer op amp. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 3V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 14 pins. Op amp ic rates 1.6mV for input offset voltage. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -40°C~125°C. A supply current of 600μA can be used to operate this linear amplifier. There should be no change in the voltage gain at 120dB. One of its many advantages is that buffer op amp outputs Rail-to-Rail signals. There are 4 elements in this buffer amplifier. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 3V.
TLV2474AIPWP Features14 Pins
supply voltage of 3V
120dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
TLV2474AIPWP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV2474AIPWP Instrumentational OP Amps applications.
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | TLV2474 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 4 |
| Power Supplies | +-1.35/+-3/2.7/6V |
| Operating Supply Current | 600μA |
| Nominal Supply Current | 3.6mA |
| Power Dissipation | 4.07W |
| Output Current | 35mA |
| Slew Rate | 1.5V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 61 dB |
| Current - Input Bias | 2.5pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~6V ±1.35V~3V |
| Output Current per Channel | 35mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.6mV |
| Bandwidth | 2.8MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 2800 kHz |
| Voltage Gain | 120dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0003μA |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 7V |
| Voltage - Input Offset | 250μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00005μA |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 1.6mV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.00005μA |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |