TL16C2552FNR OverviewThe package 44-LCC (J-Lead) offers the best value.Transmission is done through 2, DUART channels.Tape & Reel (TR) is adopted for packaging.As its uP/uC/Peripheral ICs type, SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used.In its configuration, 44 terminations are used.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.The current status of this electronic part is Active.As a means of transferring data, there are 2 serial I/Os.Through Surface Mount, it can be mounted.With a supply voltage of 1.8V~5V, it operates.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 44 pins.This IC measures its clock frequency at 24MHz.UART is important to keep the operating temperature below -40°C to ensure a long working period.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 85°C.The 44 pins form the basis for its configuration.In some ways, it resembles Internal Oscillator.Using Surface Mount, it is mounted.Its high-efficiency operation depends on a supply voltage of 5V.Additionally, it can perform ALSO OPERATES AT 1.8V/2.5V/3.3V SUPPLY.A base part number of 16C2552 is used for this product.Supply currents up to 1.5mA are allowed.
TL16C2552FNR Features2 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 1.8V/2.5V/3.3V SUPPLY
TL16C2552FNR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C2552FNR UARTs applications.
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Weight | 2.265694g |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Internal Oscillator |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8V/2.5V/3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V~5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | 16C2552 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| Max Supply Current | 1.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Data Rate (Max) | 1.5Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Height | 4.57mm |
| Length | 16.59mm |
| Width | 16.59mm |
| Thickness | 4.06mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |