XR16L2450IM-F OverviewThe TQFP package is the most cost-effective.Transmission uses 2 channels.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.As part of its configuration, it uses 48 terminations.UART operates on 5V supply voltage.As a way to communicate data, the board has 2 serial I/Os.There are 48 pins on this electronic device.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.It is important to keep the operating temperature below 85°C to ensure a long working period.A device's configuration is based on its 48 pins.The way of mounting it is Surface Mount.When the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be assured.Keeping the supply voltage above 2.25V ensures reliability.5V is the supply voltage provided for high-efficiency operation.
XR16L2450IM-F Features2 serial I/Os
Operating supply voltage of 5V
XR16L2450IM-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16L2450IM-F UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Voltage - Output | 2.4V |
| Data Rate | 1.5 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |