TL16C2552IFNG4 OverviewUART is available in the cost-effective PLCC package.There are 2 channels used for transmission.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.44 terminations are used as parts of its configuration.The supply voltage of 5V is provided for its operation.There are 2 serial I/Os working as a way for data communication.This electronic device is a type of 44-pin IC.The operating temperature should not exceed -40°C to ensure normal work for a long time.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.44 pins are designed to form the basis of its configuration.UART is mounted in the way of Surface Mount.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept below 5.5V.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept above 1.62V.The supply voltage of 5V is provided for its high-efficiency operation.The supply current of 1.5mA is an allowable maximum value.
TL16C2552IFNG4 Features2 serial I/Os
Operating supply voltage of 5V
TL16C2552IFNG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C2552IFNG4 UARTs applications.
Factory automation and process control
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Weight | 2.265694g |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| Max Supply Current | 1.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 16.585mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.585mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |