SC16C650BIA44-T OverviewThe package PLCC offers the best value.Transmission is done through 1 channels.Cut Tape is adopted for packaging.UART is important to keep the operating temperature below -40°C to ensure a long working period.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 85°C.UART is possible to ensure reliabilUARTy by keeping the supply voltage below 5.5V.Supply voltages above 2.25V can ensure reliability.Its high-efficiency operation depends on a supply voltage of 5V.
SC16C650BIA44-T FeaturesOperating supply voltage of 5V
SC16C650BIA44-T ApplicationsThere are a lot of NXP Semiconductors / Freescale
SC16C650BIA44-T UARTs applications.
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
| Package / Case | PLCC |
| Packaging | Cut Tape |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Nominal Supply Current | 4.5mA |
| Data Rate | 3 Mbps |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |