TL16C2752FNRG4 OverviewIn addition, it is available in the cost-effective package PLCC.In order to transmit data, there are 2 channels available.Packaging is based on Tape & Reel (TR).There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 44 terminations.The device operates at 5V voltage.Data communication is handled by 2 serial I/Os.UART is a type of 44-pin integrated circuUART.IC clock frequency is set to 48MHz.Ideally, the operating temperature should not exceed 0°C in order to ensure long-term performance.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 70°C.Initially, it will be configured with 44 pins.Using the Surface Mount method, it is mounted.Keeping the supply voltage below 5.5V will ensure reliability.Supply voltages above 4.5V are known to ensure reliability.In order to achieve high efficiency, it is provided with the supply voltage of 5V.
TL16C2752FNRG4 Features2 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
Operating supply voltage of 5V
TL16C2752FNRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C2752FNRG4 UARTs applications.
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Weight | 2.265694g |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Data Rate | 6 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.375 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 16.585mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.585mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |