TL16C550AFN OverviewIn the PLCC package, you can get the product at a low cost.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 44 terminations used in its configuration.To operate it, 5V is provided as the supply voltage.In order to communicate data, there are 1 serial I/Os.An IC with 44 pins is what this device is.A frequency of 4MHz is measured for this IC.In its configuration, it is designed around the 44 pins.A maximum temperature of 70°C is possible for it to operate at.When power supplies of 5V are available, it is a reliable and efficient power supply for electronic designers.Supply voltages below 5.25V will ensure normal operation.Maintaining a voltage above 4.75V will ensure normal operation.Supply currents above 10mA are acceptable.
TL16C550AFN Features1 serial I/Os
Clock frequency of 4MHz
Power supplies of 5V
TL16C550AFN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C550AFN UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Package / Case | PLCC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 44 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 4MHz |
| Supply Current-Max | 10mA |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (words) | 0 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.03125 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 16.5862mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.5862mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |