TL16C552AFN OverviewThere is a cost-effective 68-LCC (J-Lead) package available for this product.The transmission of data takes place over 2, DUART channels.For packaging purposes, Tube is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 68 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 5V.At present, this electronic part has a status of Active.Data is communicated via 2 serial I/Os.Mounting it through Surface Mount is possible.During operation, the supply voltage is set to 4.75V~5.25V.Electronic devices such as this are known as 68-pin integrated circuits.There is 16MHz clock frequency measured on this IC.UART is recommended that the operating temperature does not exceed -40°C to ensure long-term, normal performance.Ideally, the operating temperature should not exceed 85°C in order to ensure long-term performance.The configuration of this device is based on the 68 pins.There are some characteristics of Printer Port that it possesses.The mount is done using Surface Mount.When power supplies are provided of 5V, it is reliable and efficient for electronic designers.In order for the device to operate efficiently, 5V is the supply voltage.Basically, it uses TL16C552 as its base part number.50mA is the maximum value of the supply current.With a supply current of 50mA, it is suitable for a variety of applications.Various information is stored in the memory with size 16B.
TL16C552AFN Features2 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
TL16C552AFN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C552AFN UARTs applications.
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 68 |
| Weight | 4.869796g |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Printer Port |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Rated DC | 5V |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Current Rating | 50mA |
| Base Part Number | TL16C552 |
| Pin Count | 68 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Memory Size | 16B |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Max Supply Current | 50mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 16MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | IBM PC-AT |
| Data Transfer Rate-Max | 0.125 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Height | 4.57mm |
| Length | 24.23mm |
| Width | 24.23mm |
| Thickness | 4.06mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |