TL16C550BPT OverviewThe 48-LQFP package is the most cost-effective.Transmission uses 1, UART channels.As far as packaging is concerned, Tray is used.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.As part of its configuration, it uses 48 terminations.UART operates on 5V supply voltage.Currently, this electronic part is Obsolete.As a way to communicate data, the board has 1 serial I/Os.Mounting is possible through Surface Mount.This device operates at 3.3V 5V.There are 48 pins on this electronic device.3.072MHz is the clock frequency of this integrated circuit.There are some characteristics of False-start Bit Detection in it.UART can operate at a maximum temperature of 70°C.
TL16C550BPT Features1 serial I/Os
Clock frequency of 3.072MHz
TL16C550BPT ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TL16C550BPT UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | False-start Bit Detection |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1, UART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 3.072MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | Printer |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.068603515625 MBps |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |