TL16C550DZQSR OverviewThis product is available in a cost-effective package called 24-VFBGA.The transmission is conducted over 1, UART channels.Tape & Reel (TR) is used in terms of packaging.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.The configuration of this device includes 24 terminations.For its operation, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.As of right now, this electronic part is in a Obsolete status.There are 1 serial I/Os available for communication of data.A method of mounting it is through Surface Mount.There is a voltage supply of 0 volts for the device.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 24.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 0°C.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 70°C.The configuration relies on the 24 pins.Surface Mount is the method used to mount it.UART operates at 5V voltage to maintain high efficiency.Further to this, it has also been demonstrated to be able to perform ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY.TL16C550 is set as the base part number for the part.Universal asynchronous receiver-transmitter is allowed to have a maximum supply current of 8mA.
TL16C550DZQSR Features1 serial I/Os
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY
TL16C550DZQSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TL16C550DZQSR UARTs applications.
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFBGA |
| Number of Pins | 24 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V/3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TL16C550 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1, UART |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Max Supply Current | 8mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |