XR16C854CQTR-F OverviewThe package 100-BQFP offers the best value.Transmission is done through 4, QUART channels.Tape & Reel (TR) is adopted for packaging.As its uP/uC/Peripheral ICs type, SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used.In its configuration, 100 terminations are used.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.The current status of this electronic part is Active.As a means of transferring data, there are 4 serial I/Os.Through Surface Mount, it can be mounted.With a supply voltage of 2.97V~5.5V, it operates.This IC measures its clock frequency at 32MHz.In some ways, it resembles Internal Oscillator, Timer/Counter.Temperatures as high as 70°C can be reached by the device.
XR16C854CQTR-F Features4 serial I/Os
Clock frequency of 32MHz
XR16C854CQTR-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16C854CQTR-F UARTs applications.
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-BQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G100 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 2Mbps |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.25 MBps |
| FIFO's | 128 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |