TLV2762IDGK OverviewThere is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case in which the instrumentation amplifier is packaged. Buffer amps of this type are called General Purpose-types. A Tube case is used to deliver the buffer op amp. The number of terminations is approaching the 8 mark. The total number of pins on linear amplifier is 8. The linear amplifier should be run at 2.4V at all times, so please keep that in mind when using it. 8 pins are included on the operational amplifiers. As far as the input offset voltage is concerned, linear amplifier rates at 3.5mV. For this electronic part, it is recommended that you mount it with type Surface Mount. It is important to note that this linear amplifier works well at a temperature of -40°C~85°C when it comes to operating temperatureIt is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 20μA . 101.58dB should be the voltage gain. Op amp ic has 2 channels. A benefit of this op amp ic is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many advantages it has to offer.
TLV2762IDGK Features8 Pins
supply voltage of 2.4V
101.58dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
TLV2762IDGK ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV2762IDGK Instrumentational OP Amps applications.
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.4V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TLV2762 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 20μA |
| Nominal Supply Current | 56μA |
| Power Dissipation | 481mW |
| Output Current | 10.2mA |
| Slew Rate | 0.23V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Current - Input Bias | 3pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~3.6V ±0.9V~1.8V |
| Output Current per Channel | 10.2mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5mV |
| Bandwidth | 500 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 500 kHz |
| Voltage Gain | 101.58dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 4V |
| Voltage - Input Offset | 550μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.000015μA |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 500 kHz |
| Max I/O Voltage | 3.5mV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.000015μA |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |