TLV320AC36IDW OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a SOIC package. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 20 terminations. 20-pin electronic devices are what it is. The board has 20 pins configured. This device operates on 3V volts as its supply voltage. The power supply for this device is 3/5V. No temperature should exceed 85°C. Keeping the supply current at 7.5mA allows them to operate easily. A temperature higher than -40°C should be the minimum operating temperature.
TLV320AC36IDW FeaturesEmbedded in the SOIC package
TLV320AC36IDW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AC36IDW CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 20 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS/ASYNCHRONOUS |
| Supply Current-Max | 7.5mA |
| Sampling Rate | 16 ksps |
| Telecom IC Type | PCM CODEC |
| Filter | YES |
| Companding Law | MU-LAW |
| Gain Tolerance-Max | 2dB |
| Linear Coding | 13-BIT |
| Length | 12.8mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |