TP3069N OverviewSpace-saving is achieved by supplying it in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. As a packaging method, Tube is adopted. The high-efficiency performance of this electronic part can be achieved in various applications due to its type of PCM, Filter. Mounting type Through Hole is used. At -25°C~125°C, it can operate normally. It consists of 1 / 1 ADCs/ DACs. The analog circuit is powered by ±5V. To prevent signals from reflecting off of the transmission line, there are 20 terminations. Its base part number TP3069 can be used to find other parts that are related. Through Hole technology is used for mounting it to a PCB. Voltage 5V is used for its power supply. With a power supply of +-5V, it runs. Data transmission is handled by 1 channels. To store information, there are 8 bits available. It is suitable for a variety of applications and is part of the COMBO® series. Circuits with -5V supply voltages have polarities that are more negative than ground.
TP3069N FeaturesEmbedded in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Operating temperature of -25°C~125°C
1 / 1 ADCs / DACs
TP3069N ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TP3069N CODECs Interface ICs applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Operating Temperature | -25°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | COMBO® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | PCM, Filter |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | TP3069 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| Power Supplies | +-5V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Companding Law | A-LAW |
| Neg Supply Voltage-Nom | -5V |
| Length | 26.075mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Surface Mount | NO |
| Pbfree Code | no |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |