TLV320ADC3101IRGET Overview24-VFQFN Exposed Pad is available as a package.There is a Tape & Reel (TR) package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~85°C to maintain normal operation.There is an outstanding ADC, Audio that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 1.65V~1.95V 2.6V~3.6V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 24.You can access high performance with 1 functions here.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 3 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "TLV320ADC3101".In terms of pin count, it has 24.ADCs/DACs is a device that can capture data in 16-bADCs/DACs resolution.There are 24 pins on the unit.In many cases, the Surface Mount technique improved feasibility.The device can be supplied using 3.3V.There are 2 A/D converters in this part.Data acquisition is optimized by setting 0 DAC channels.Data acquisition was fast and precise thanks to this component's 6 analog inputs.
TLV320ADC3101IRGET FeaturesSurface Mount acquisition unit
3 channels process
16-Bit acquisition unit
3.3V unit
6 analog inputs.
TLV320ADC3101IRGET ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320ADC3101IRGET ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, Audio |
| Max Power Dissipation | 1.7W |
| Voltage - Supply | 1.65V~1.95V 2.6V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TLV320ADC3101 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C, Serial |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Power Dissipation | 1.7W |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | DSP, I2S |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 96k |
| Power Consumption | 17mW |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Conversion Rate | 96 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 92 dB |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of DAC Channels | 0 |
| Number of Analog Inputs | 6 |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 880μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |