LTC1291BCJ8 OverviewADCs/DACs is enclosed in the Axial package.The Tape & Reel (TR) package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -55°C ~ 175°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding Data Acquisition System (DAS).You can save more space by mounting this part through Through Hole.As this unit is designed, if your meter does not read 5V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 2 terminations have been recorded.Using 2 channels, this unit efficiently performs complex tasks.CMF is the series number of this unit.
LTC1291BCJ8 FeaturesThrough Hole acquisition unit
2 channels process
LTC1291BCJ8 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC1291BCJ8 ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | Axial |
| Height - Seated (Max) | -- |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC1291 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Series | CMF |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Size / Dimension | 0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Resistance | 10.5 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Voltage - Supply | 5V |
| Failure Rate | -- |
| Number of Channels | 2 |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Features | Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety |