TLV320AIC14KIDBTG4 OverviewIn order to save space, it is packaged in the 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tube packaging method is used. Due to the fact that this part is of the type Voice-Band, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. As a mounting type, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, it is able to operate normally. It features 1 / 1 ADCs / DACs. In the analog circuit, the supply voltage is 2.7V~3.6V. Supply voltage is set to 1.65V~1.95V for the digital circuit. 30 terminations prevent signals from reflecting off transmission lines. There are 30 pins on this device. 30 pins are connected to it. More related parts can be found using its base part number TLV320AIC14. Ideally, the supply voltage should remain at 3.6V. 1.1V should be the minimum value of supply voltage. The supply voltage is set to 1.8V. Digital signals are converted into analog signals with 1 D/A converters. There are 4 channels for transmitting data on it. Their operation is made easier by a supply current below 2mA. The device is equipped with 3 analog inputs. No analog input voltage should exceed 2V.
TLV320AIC14KIDBTG4 FeaturesEmbedded in the 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
3 analog inputs
TLV320AIC14KIDBTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC14KIDBTG4 CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 30 |
| Weight | 97.49401mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 30 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Voice-Band |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TLV320AIC14 |
| Output | VOLTAGE |
| Pin Count | 30 |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | 2-Wire, I2C, I2S, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Supply Current-Max | 2mA |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 104 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Power Consumption | 11.2mW |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 84 dB |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of Analog Inputs | 3 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 85 / 92 |
| Output Code | TWOS COMPLEMENT |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 84 / 92 |
| Input Code | TWOS COMPLEMENT |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |