TP3054N OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 16-DIP (0.300, 7.62mm) package. Tube is the packaging method used. Because it is a type of PCM, Filter, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Through Hole. A -25°C~125°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 1 / 1 ADCs and DACs. Supply voltage ±5V is provided to the analog circuit. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 16 terminations. 16-pin electronic devices are what it is. The board has 16 pins configured. Find more related parts by using its base part number TP3054. Mounted on a PCB based on the technology of Through Hole. Supply voltage should be maintained at 5.25V. Digital signals are converted from analog signals using 1 A/D converters. It is recommended that the minimum supply voltage be kept at 4.75V. This device operates on 5V volts as its supply voltage. The device is able to operate at 5V voltages. A total of 2 channels are provided for data transmission. Information is stored using 8 bits. There are a wide range of applications for this electronic component that belongs to the family of COMBO® series. Keeping the supply current at 0.009mA allows them to operate easily. The ground of the circuit is more negative in polarity than the -5V supply voltage.
TP3054N FeaturesEmbedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Operating temperature of -25°C~125°C
1 / 1 ADCs / DACs
1 A/D converters
TP3054N ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TP3054N CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -25°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | COMBO® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | PCM, Filter |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | TP3054 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Bits | 8 |
| Supply Current-Max | 0.009mA |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Companding Law | MU-LAW |
| Neg Supply Voltage-Nom | -5V |
| Height | 3.3mm |
| Length | 19.05mm |
| Width | 6.35mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |