TLV320AIC22CPTR OverviewFor space-saving reasons, it is supplied in a 48-LQFP package. We have adopted the packaging method of Tape & Reel (TR). Its VOIP type ensures high-efficiency performance in a range of applications. A mounting type of Surface Mount is used for this device. A performance setting of -40°C~85°C allows it to operate normally. 2 / 2 ADCs and DACs are integrated into it. Supply voltage is 2.7V~3.6V for the analog circuit. 1.65V~1.95V provides the supply voltage to the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the end of transmission lines by 48 terminations. In terms of electronics, it is a 48-pin device. There are 48 pins configured on this board. Its base part number TLV320AIC22 can be used to find more parts like it. In order for the supply voltage to be maintained at 3.6V, it should be set to its maximum value. It is possible to convert analog signals into digital signals using 2 A/D converters. It is recommended that the supply voltage is maintained at 3V. In order to operate, it must be supplied with a voltage of 3.3V. Operating voltages as low as 3.3V can be used. As far as the analog values can be read at once, this ADC has 1 channels.
TLV320AIC22CPTR FeaturesEmbedded in the 48-LQFP package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
TLV320AIC22CPTR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC22CPTR CODECs Interface ICs applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 181.692094mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | VOIP |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TLV320AIC22 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 16 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Power Consumption | 120mW |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 77 dB |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 87 / 92 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 84 / 92 |
| Companding Law | A/MU-LAW |
| Height | 1.6mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |