TLV320AIC23BRHD OverviewSpace-saving is achieved by supplying it in the 28-VFQFN Exposed Pad package. As a packaging method, Tube is adopted. The high-efficiency performance of this electronic part can be achieved in various applications due to its type of Stereo Audio. Mounting type Surface Mount is used. At -10°C~70°C, it can operate normally. It consists of 2 / 2 ADCs/ DACs. The analog circuit is powered by 2.7V~3.6V. Digital circuits are powered by 1.42V~3.6V supply voltages. To prevent signals from reflecting off of the transmission line, there are 28 terminations. The device has 28 pins. The pins are configured as 28. Its base part number TLV320AIC23 can be used to find other parts that are related. It is recommended to maintain the maximum supply voltage at 3.6V. Converting analog signals to digital signals requires 2 A/D converters. Supply voltage should be maintained at 1.42V. A total of 3 analog inputs are available. 4 analog outputs are available on it. As there are 1 channels for ADCs, there is a maximum number of analog values that can be read simultaneously.
TLV320AIC23BRHD FeaturesEmbedded in the 28-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
3 analog inputs
4 analog outputs
TLV320AIC23BRHD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC23BRHD CODECs Interface ICs applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 70.788759mg |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TLV320AIC23 |
| Pin Count | 28 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.42V |
| Output Power | 23mW |
| Bandwidth | 20 kHz |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.42V~3.6V |
| Power Consumption | 23mW |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 90 dB |
| Number of ADC Channels | 1 |
| Resolution (Bits) | 16 b, 20 b, 24 b, 32 b |
| Number of Analog Inputs | 3 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 90 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 100 |
| Number of Analog Outputs | 4 |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |