TLV320AIC23IPW OverviewA 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is provided to save space. It is adopted to package in the Tube way. In numerous applications, this electronic part can deliver high-efficiency performance as a type of Stereo Audio. The mounting type is Surface Mount. When the operating performance is set to -10°C~70°C, it can operate normally. The board is integrated with 2 / 2 ADCs and DACs. A supply voltage of 2.7V~3.6V is applied to the analog circuit. A supply voltage of 1.42V~3.6V is applied to the digital circuit. Transmission lines have 28 terminations to prevent signals from reflecting. This is a 28-pin electronic device. There are 28 pins on it. The base part number TLV320AIC23 can be used to find related parts. Using the Surface Mount technology, it is mounted to a PCB. 3.6V should be the maximum value of the supply voltage. A minimum supply voltage of 1.42V should be maintained. Power supplies of 1.53.3V are used. To convert digital signals into analog signals, there are 2 D/A converters.
TLV320AIC23IPW FeaturesEmbedded in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
TLV320AIC23IPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC23IPW CODECs Interface ICs applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 117.508773mg |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TLV320AIC23 |
| Pin Count | 28 |
| Output Voltage | 1V |
| Power Supplies | 1.53.3V |
| Interface | 2-Wire, I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.42V |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.42V~3.6V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 90 dB |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 16 b, 20 b, 24 b, 32 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 90 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 100 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |