LM4550BVHX OverviewIn order to save space, it is packaged in the 48-LQFP package. Tape & Reel (TR) packaging method is used. Due to the fact that this part is of the type Audio, AC '97, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. As a mounting type, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, it is able to operate normally. It features 2 / 2 ADCs / DACs. In the analog circuit, the supply voltage is 4.2V~5.5V. Supply voltage is set to 3V~5.5V for the digital circuit. 48 terminations prevent signals from reflecting off transmission lines. There are 48 pins on this device. 48 pins are connected to it. More related parts can be found using its base part number LM4550. The chip is mounted to the PCB using the Surface Mount technology. Ideally, the supply voltage should remain at 5.5V. 3V should be the minimum value of supply voltage. This device runs on 3.3/55V power supplies. Digital signals are converted into analog signals with 2 D/A converters.
LM4550BVHX FeaturesEmbedded in the 48-LQFP package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
LM4550BVHX ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM4550BVHX CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Audio, AC '97 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM4550 |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 3.3/55V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 48 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 4.2V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~5.5V |
| Power Consumption | 280mW |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 90 dB |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 18 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 89 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.4mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |