TLV320AIC23IPWRG4 OverviewDue to space constraints, it is supplied in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. This package uses the Tape & Reel (TR) packaging method. This electronic part is categorized as a type of Stereo Audio, making it capable of providing high-efficiency performance in a variety of applications. Surface Mount is the mounting type employed by this device. Operating performance -10°C~70°C permits it to function normally. In addition, it is equipped with 2 / 2 ADCs and DACs. The analog circuit receives 2.7V~3.6V as a supply voltage. It receives a voltage of 1.42V~3.6V as its supply voltage. In order to prevent signal reflections from off the end of the transmission line, 28 terminations are used. Essentially, it is an electronic device with 28 pins. There are 28 pins on this board. Using its base part number TLV320AIC23, it can be used to locate parts that are related. Based on the Surface Mount technology, the module is mounted to a PCB. 3.6V is the maximum value of supply voltage. Analog signals are converted to digital signals by means of 2 A/D converters. Minimum supply voltage should remain at 1.42V. Power supplies of 1.53.3V are used to operate it.
TLV320AIC23IPWRG4 FeaturesEmbedded in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
TLV320AIC23IPWRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC23IPWRG4 CODECs Interface ICs applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 117.508773mg |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TLV320AIC23 |
| Pin Count | 28 |
| Power Supplies | 1.53.3V |
| Interface | 2-Wire, I2C, I2S, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.42V |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.42V~3.6V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 16 b, 20 b, 24 b, 32 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 90 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 90 / 100 |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |