TLV320AIC3106IGQE OverviewDue to space constraints, it is supplied in the BGA package. This electronic part is categorized as a type of General Purpose, making it capable of providing high-efficiency performance in a variety of applications. In order to prevent signal reflections from off the end of the transmission line, 80 terminations are used. Essentially, it is an electronic device with 80 pins. There are 80 pins on this board. Analog signals are converted to digital signals by means of 2 A/D converters. There is 1.8V supply voltage for this device. It can be operated from a voltage of 3.3V. It is not recommended to exceed 85°C for maximum operating temperature. A characteristic of it is that it has IT ALSO REQUIRES 3.3V ANALOG SUPPLY. Minimum operating temperature should be higher than -40°C.
TLV320AIC3106IGQE FeaturesEmbedded in the BGA package
2 A/D converters
IT ALSO REQUIRES 3.3V ANALOG SUPPLY
TLV320AIC3106IGQE ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC3106IGQE CODECs Interface ICs applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Package / Case | BGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3.3V ANALOG SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 80 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Filter | YES |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |