TLV320AIC3100IRHBR OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 32-VFQFN Exposed Pad package. Tape & Reel (TR) is the packaging method used. Because it is a type of Audio, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A -40°C~85°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 2 / 2 ADCs and DACs. Supply voltage 2.7V~3.6V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 1.65V~1.95V to power the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 32 terminations. 32-pin electronic devices are what it is. The board has 32 pins configured. Find more related parts by using its base part number TLV320AIC3100. Supply voltage should be maintained at 5.5V. Digital signals are converted from analog signals using 1 A/D converters. It is recommended that the minimum supply voltage be kept at 1.1V. This device operates on 1.8V volts as its supply voltage. In order to convert digital signals into analog signals, there are 2 D/A converters. A total of 2 channels are provided for data transmission. There are 3 analog inputs on the device.
TLV320AIC3100IRHBR FeaturesEmbedded in the 32-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
1 A/D converters
3 analog inputs
TLV320AIC3100IRHBR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV320AIC3100IRHBR CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Base Part Number | TLV320AIC3100 |
| Pin Count | 32 |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Data Interface | I2C |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~1.95V |
| Power Consumption | 13mW |
| Max Output Power | 2.5W |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 91 dB |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 32 b |
| Number of Analog Inputs | 3 |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Filter | YES |
| Output Code | TWOS COMPLEMENT |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 91 / 95 |
| Input Code | TWOS COMPLEMENT |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |