TLV4376IPWR OverviewIn the package, you will find a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-case to contain the op amp ic. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. A Tape & Reel (TR) case is used for delivering the op amp. During the past two weeks, there have been close to 14 terminations. The op amp ic has an array of 14 pins on it. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at -40°C~125°C , which is a good operating temperature. A instrumentation amplifier like this has 4 circuits. Buffer amplifier produces Rail-to-Rail signals, which is one of its many benefits. There is a recommendation that this electrical part be used with a supply with 815μA current rating.
TLV4376IPWR FeaturesOutput Type: Rail-to-Rail
TLV4376IPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV4376IPWR Instrumentational OP Amps applications.
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
Video computer boards
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 4 |
| Base Part Number | TLV4376 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 4 |
| Current - Supply | 815μA |
| Slew Rate | 2V/μs |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 88 dB |
| Current - Input Bias | 0.3pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.2V~5.5V |
| Bandwidth | 5.5MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 5500 kHz |
| Supply Voltage Limit-Max | 7V |
| Voltage - Input Offset | 50μV |
| Current - Output / Channel | 30mA |
| Common-mode Reject Ratio-Min | 72 dB |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |