LM224DTBR2G OverviewIt is packaged in an 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-case that protects the operational amplifiers from damage. An op amp of this type is a General Purpose-type. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tape & Reel (TR) case. It is estimated that there will be at least 14 terminations this year. A total of 14 pins are attached to buffer op amp. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 5V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 14 pins. Op amp ic rates 5mV for input offset voltage. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -25°C~85°C. A supply current of 1.4mA can be used to operate this linear amplifier. There should be no change in the voltage gain at 100dB. There are a total of 4 channels available on the op amps. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 16V. An buffer amplifier is packed in a TAPE AND REEL-shape according to the design.
LM224DTBR2G Features14 Pins
supply voltage of 5V
100dB voltage gain
LM224DTBR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LM224DTBR2G Instrumentational OP Amps applications.
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LM224 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Power Supplies | 5/30V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 1.4mA |
| Nominal Supply Current | 1.2mA |
| Output Current | 40mA |
| Slew Rate | 0.6V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Current - Input Bias | 90nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~32V ±1.5V~16V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Current per Channel | 40mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Bandwidth | 1MHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.3μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 2mV |
| Micropower | YES |
| Max Frequency | 20kHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.15μA |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |