TLV5616CP OverviewThere are two packages that contain it: 8-DIP (0.300, 7.62mm) package and X package. The supply voltage is 3V volts. An attachment Through Hole allows the FPGA module to be attached to the development board. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~70°C range. There is an FPGA model contained in Tube in order to conserve space. In total, it has 8 terminations on each end. In order to find related parts, use the part number TLV5616 as a base. In this case, there are 8 pins on the board. The 5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. This device has a pin count of 8 in it. A maximum supply voltage of 5.5V can be applied to this product. The minimal supply voltage required for it is 2.7V.
TLV5616CP Features8-DIP (0.300, 7.62mm) package
8 pin count
8 pins
TLV5616CP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV5616CP Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | TLV5616 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Unipolar |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 900μA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 102 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V 5V |
| Settling Time | 20μs |
| Power Consumption | 2.1mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 102 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±1.9, ±0.5 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 74 dB |
| Input Format | SERIAL |
| Analog Output Voltage-Max | 3.2V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 70 dB |
| Height | 5.08mm |
| Length | 9.81mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |