TLV5619IDWR OverviewA 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 3V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape & Reel (TR). As a whole, it has 20 terminations. Related parts can be found by using its base part number TLV5619. 20 pins are designed into the device. Powered by a 3/5V power supply, it can be operated by almost anyone. In addition to this, it has 20 pins. A maximum voltage of 5.5V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 2.7V, it is able to work properly.
TLV5619IDWR Features20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
20 pin count
20 pins
TLV5619IDWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV5619IDWR Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 537.308512mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Max Power Dissipation | 8mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | TLV5619 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 1.6mA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 480 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V 5V |
| Settling Time | 3μs |
| Power Consumption | 4.3mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 1 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±1.5, ±0.4 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 78 dB |
| Analog Output Voltage-Max | 2.9V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 72 dB |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |