TLV990-21PFB OverviewI have packaged it in a way that is similar to 48-TQFP's.10 Bits were used in the design of this electronic part.There is an embedded version of it in the Tray package.48 termination is a method of terminating transmission lines with impedance matching devices.Using 2.7V~3.3V, this electrical device converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device has a supply/digital voltage of 2.7V~3.3V which indicates the power supply/digital voltage.The base part number of the product allows the identification of its related parts based on the part number.As you can see, it is designed with 48 pins.To ensure the reliability of the device, it operates at a minimal operating temperature of -20°C.As a result, it is operating at a temperature which is maximal for its reliability, which is 75°C.In addition, it is equipped with a 48 pin count.In addition to that, it supports the maximum voltage of the 4.4V supply.As the maximal voltage supplied for its operation reaches 1.8V, it is considered to be in operation.Mounted in the direction of Surface Mount, it is positioned in the middle.In the case of this electrical device, the consumer IC type is CONSUMER CIRCUIT.
TLV990-21PFB FeaturesTLV990-21PFB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV990-21PFB AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TLV990 |
| Pin Count | 48 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 4.4V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 21 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Conversion Rate | 21 Msps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |