MAX30001GCWV+ OverviewPackaged in the manner of WLP-30.As part of the Cut Tape package, it is embedded.Electrical devices of this type are Biopotential and Bioimpedance AFE.
MAX30001GCWV+ FeaturesMAX30001GCWV+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX30001GCWV+ AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Package / Case | WLP-30 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Interface Type | SPI |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Series | MAX30001 |
| Packaging | Cut Tape |
| Type | Biopotential and Bioimpedance AFE |
| Output Type | 3-State |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Input Type | Differential |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Voltage | 1 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Resolution | 18 bit |
| Sampling Rate | 125 S/s to 512 S/s |
| Product | Analog Front End ICs |
| Input Voltage | 1.1 V to 2 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-WFBGA, WLBGA |
| Supplier Device Package | 30-WLP (2.74x2.93) |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | - |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Pd - Power Dissipation | 1945.5 mW |
| Supply Voltage - Max | 2 V |
| Supply Voltage - Min | 1.1 V |
| Analog Supply Voltage | 1.1 V to 2 V |
| Digital Supply Voltage | 1.1 V to 2 V |
| Power (Watts) | 1.945 W |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 18, 20 |
| Resolution | 18 bits ECG, 20 bits BioZ |
| Voltage - Supply, Analog | 1V ~ 2V |
| Voltage - Supply, Digital | 1V ~ 2V |