TM4C1231H6PGEI OverviewIn a 144-LQFP package, the MCU is available. 105 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. Tiva™ C series components make up this electrical component. 256KB 256K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M4F Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 144 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 1.2V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 256kB is the memory size of the part. The base part number M4C1231 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 80MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 144 pins. There is an integrated ARM core architecture in it. 8 UART channels are available on it. The MCU has 24 A/D converters. This Microcontroller is possible to have 12 bits in a chip. There are 6 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
TM4C1231H6PGEI Features144-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
TM4C1231H6PGEI ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TM4C1231H6PGEI Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | M4C1231 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 105 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Number of A/D Converters | 24 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 6 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 20.2mm |
| Width | 20.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |