![]()
Add to cart |
The STM32F334x4/6/8 family incorporates the high-performance Arm? Cortex?-M4 32-bit RISC core operating at up to 72 MHz frequency embedding a floating point unit (FPU), high-speed embedded memories (up to 64 Kbytes of Flash memory, up to 12 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
Core: Arm? Cortex?-M4 32-bit CPU with FPU
(72 MHz max), single-cycle multiplication and
HW division DSP instruction
Memories
– Up to 64 Kbytes of Flash memory
– Up to 12 Kbytes of SRAM with HW parity
check
– Routine booster: 4 Kbytes of SRAM on
instruction and data bus with HW parity
check (CCM)
CRC calculation unit
Reset and supply management
– Low-power modes: Sleep, Stop, Standby
– VDD,VDDA voltage range: 2.0 to 3.6 V
– Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– VBAT supply for RTC and backup registers
Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC (up to 64 MHz with PLL
option)
– Internal 40 kHz oscillator
Up to 51 fast I/O ports, all mappable on
external interrupt vectors, several 5 V-tolerant
Interconnect matrix
7-channel DMA controller
Up to two ADC 0.20 μs (up to 21 channels) with
selectable resolution of 12/10/8/6 bits, 0 to
3.6 V conversion range, single-ended /
differential mode, separate analog supply from
2.0 to 3.6 V
Temperature sensor
Up to three 12-bit DAC channels with analog
supply from 2.4 V to 3.6 V
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F334 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 21x12b; D/A 3x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 12 |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Number of ADC Channels | 21 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |