TM4C123GH6PGEI OverviewThis Microcontroller comes in a 144-LQFP package. This Microcontroller has 105 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in Tiva™ C Series. The size of the program memory of Microcontroller is 256KB 256K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M4F Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 144 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 1.2V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 256kB memory size. You can find alternatives through the base part number M4C123. MCU's frequency is 80MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 144. It has a ARM core architecture integrated into it. It enjoys 8 UART channels. It has a total of 2 ADC channels. The device has a set of 24 A/D converters. The bits of the part is 12. 6 I2C channels are integrated by the part.
TM4C123GH6PGEI Features144-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
TM4C123GH6PGEI ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TM4C123GH6PGEI Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | M4C123 |
| Interface | CAN, I2C, I2S, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 105 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Number of A/D Converters | 24 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of ADC Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 6 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 20.2mm |
| Width | 20.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |