STM32F302RCT6 OverviewThe package is 64-LQFP-shaped. There are 52 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the STM32F3 series of electrical components. Having a size of 256KB 256K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M4 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 64 has 64 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 256kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number STM32F302, you will be able to find alternatives for the part. Using a 72MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. On the chip, 64 pins are accessible. There is an embedded the CORTEX-M4F CPU family inside the device, which makes it a powerful device. In addition, it comes with a ARM core architecture. The ADC channel count on this device totals up to 8 channels. In order for the device to function, it uses 6 PWM channels. 2 I2C channels are integrated by the part.
STM32F302RCT6 Features64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F302RCT6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F302RCT6 Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 72MHz |
| Base Part Number | STM32F302 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 52 |
| RAM Size | 40K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 1x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 10.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |