TM4C123GH6PZI7 OverviewThe package is in 100-LQFP format. The MCU has 69 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the Tiva™ C series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 256KB 256K x 8. The ARM® Cortex®-M4F Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 100 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 256kB memory. M4C123 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 80MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 100 pins on the chip through the 100 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the CORTEX-M4F family of processors. There is a ARM core architecture integrated into it. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. The device features 8 UART channels. The device contains 22 A/D converters. An entire chip has 12 bits. A total of 21 serial I/Os are included in the electronic part. An entire Microcontroller chip has 12 bits.
TM4C123GH6PZI7 Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
TM4C123GH6PZI7 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TM4C123GH6PZI7 Microcontroller applications.
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
DVD\DV\MP3 players
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 1.319103g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A991A2 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | M4C123 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 69 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 54.9mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 22x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Density | 2 Mb |
| ROM (words) | 262144 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 22 |
| Number of Programmable I/O | 69 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 32 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 21 |
| Number of Timers | 12 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |