TMS320BC57SPGE57 OverviewAn electronic component available in package 144-LQFP.Tray packaging is provided for it.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of 0°C~70°C TA, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 5.00V.There are several digital signal processors in the TMS320C5x series, including this one.In terms of its uses, it has 144 terminations.5V provides the supply voltage for it.The 144 component has pins.There are 144 pins in its configuration.The base part number TMS320BC57 can be used to identify many associated parts.To operate at 57MHz frequency, the device has a specific design.Mounting is accomplished using Surface Mount.In this device, the minimum voltage is 4.75V.It can be supplied with a maximum voltage of 5.25V.A supply voltage of 5V is required for its operation.Its memory can be used to store 4kB data.It receives electricity from 5V.It can also provide more features of 6K WORDS DATA/PROG RAM.
TMS320BC57SPGE57 FeaturesSupplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 5V
TMS320BC57SPGE57 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320BC57SPGE57 DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Weight | 1.290414g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C5x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | 6K WORDS DATA/PROG RAM |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 57MHz |
| Base Part Number | TMS320BC57 |
| Pin Count | 144 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | BSP, HPI, SSP |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Memory Size | 4kB |
| RAM Size | 14.1kB |
| Bit Size | 16 |
| Data Bus Width | 16b |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 512 |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (4kB) |
| On Chip Data RAM | 14kB |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |