TMS320DM8147BCYE0 OverviewIt is a type of electronic component available in package 684-BFBGA, FCBGA.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Digital Media System-on-Chip (DMSoC), it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of 0°C~90°C TJ ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 1.5V 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be input or output.The DM81x Video SOC, DaVinci™ series contains this digital signal processor.Its uses have 684 terminations.The voltage supplied by 1.1V is used to operate it.Pins are available for 684 components.In its configuration, 684 pins can be found.Many related parts can be identified by using the 320DM8147 part number as a base.720MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.1.71V is the minimum voltage that can be supplied to this device.This device can be powered by 3.47V voltages.Electricity is provided by 0.95/1.35V.It is possible to configure the data format and transfer speed of 6 UART channels for synchronous serial communication.
TMS320DM8147BCYE0 FeaturesSupplied in the 684-BFBGA, FCBGA package
TMS320DM8147BCYE0 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320DM8147BCYE0 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 684-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 684 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | DM81x Video SOC, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 684 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 720MHz |
| Base Part Number | 320DM8147 |
| Pin Count | 684 |
| Power Supplies | 0.95/1.35V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, McASP, McBSP, MMC/SD/SDIO, SATA, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Bit Size | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Voltage - I/O | 1.5V 1.8V 3.3V |
| Number of UART Channels | 6 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (48kB) |
| Voltage - Core | 1.1V 1.2V 1.35V |
| On Chip Data RAM | 1.08MB |
| Clock Rate | 600MHz DSP, 720MHz ARM® |
| Height | 3.06mm |
| Length | 23mm |
| Width | 23mm |
| Thickness | 2.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |