TMS320C28344ZFET OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 256-BGA package.A packaging way of Tray is provided.Floating Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~105°C TJ in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the TMS320C2834x Delfino™ series.For its use, it has 256 terminations.The supply voltage is 1.2V.Pins are present on the 256 component.In its configuration, there are 256 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number 320C28344.In order for the device to operate at 300MHz frequency, there is a specific design.The mounting method is Surface Mount.This device can be powered by voltages as low as 3.14V.3.46V is the maximum voltage that can be supplied to this device.A voltage of 3.3V is used as the supply voltage.In its memory, this device can store 16kB data.Counting external events and measuring time are done by 3 timers/counters.88 I/Os are available on the device.As far as memory type is concerned, it uses ROM.A source external to the system causes 8 interrupts.In order to transfer data without overloading the CPU, 6 DMA channels are used.Serial 2 I/Os are used to communicate data between devices.
TMS320C28344ZFET FeaturesSupplied in the 256-BGA package
Operating supply voltage of 3.3V
3 timers/counters
88 I/Os
8 external interrupts
TMS320C28344ZFET ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C28344ZFET DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C2834x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Frequency | 300MHz |
| Base Part Number | 320C28344 |
| Pin Count | 256 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 3.14V |
| Memory Size | 16kB |
| Number of I/O | 88 |
| RAM Size | 260kB |
| Memory Type | ROM |
| Bit Size | 32 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 8192 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 260 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of External Interrupts | 8 |
| Non-Volatile Memory | ROM (16kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| Number of DMA Channels | 6 |
| Height | 2.1mm |
| Length | 17mm |
| Width | 17mm |
| Thickness | 1.41mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |