TMS320C6414TBZLZA8 OverviewThe 532-BFBGA, FCBGA package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Fixed Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of -40°C~105°C TC, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.TMS320C6414T/15T/16T series digital signal processors contain this digital signal processor.The 532 terminations are used for its uses.It works with a voltage of 1.2V as a supply voltage.Pins are located on the 532 component.In its configuration, it contains 532 pins.Several related parts can be identified using its base part number, 320C6414.The device operates at the frequency of 850MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.In order for it to operate, 3.3V is the supply voltage.Electronic parts can also add more features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.
TMS320C6414TBZLZA8 FeaturesSupplied in the 532-BFBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320C6414TBZLZA8 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6414TBZLZA8 DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 532-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 532 |
| Weight | 3.094606g |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C6414T/15T/16T |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 532 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 850MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320C6414 |
| Pin Count | 532 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.24V |
| Interface | Host Interface, McBSP, PCI, UTOPIA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Address Bus Width | 23 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 262144 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 1.03MB |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 3.25mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |