![]()
Add to cart |
It is a type of electronic component available in package 388-BFBGA. The packaging way is Tray. With its association with Floating Point, it is suitable for a wide range of applications. The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount. By operating the device at the temperature of 0°C~85°C TC, normal operation is ensured. As the name implies, the analog voltage range of 5.00V refers to the voltage that can be inserted or removed. The TMS320C4x series includes this digital signal processor. There are 388 terminations for its uses. It operates with a supply voltage of 5V. There are 388 component pins. An overview of its configuration can be found in the section on 388 pins. With its base part number 320C44, it is possible to identify several related parts. For the device to operate at 60MHz frequency, there is a specific design. A Surface Mount mounting method is used for its mounting. The device can be classified as part of the Digital Signal Processors subcategory based on its specific characteristics. This device can be powered by voltages as low as 4.75V. It is capable of receiving a maximum voltage of 5.25V. This device is powered by a voltage of 5V.5V electric power supplies it.
Highest Performance Floating-Point Digital
Four Communication Ports
Six-Channel Direct Memory Address (DMA) Coprocessor
Single-Cycle Conversion to and From IEEE-754 Floating-Point Format
Source-Code Compatible With C3x and C4x
Single-Cycle 40-Bit Floating-Point, 32-Bit Integer Multipliers
Twelve 40-Bit Registers, Eight Auxiliary Registers, 14 Control Registers, and Two Timers
There are a lot of Texas Instruments TMS320C44GFW60 DSP applications.
Smart camera
Automobile electronic gadgets
Medical imaging
Speech signal processing
Geoscience signal processing
TVs
Digital camera
Seismology
Audio compression
Digital image processing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 388-BFBGA |
| Number of Pins | 388 |
| Weight | 4.351g |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C4x |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 388 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Floating Point |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 60MHz |
| Base Part Number | 320C44 |
| Pin Count | 388 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Communication Ports |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| RAM Size | 8kB |
| Supply Current-Max | 950mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 24 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 8192 |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 2.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |