TMS32C6414EZLZ5E0 OverviewThis is an electronic component with a 532-BFBGA, FCBGA package.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that 0°C~90°C TC is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.As part of the TMS320C6414/15/16 series, this digital signal processor is included.The uses of this product can be terminated with 532.A voltage of 1.2V is used as the supply voltage.There are pins on the 532 component.The configuration of the device includes 532 pins.With its base part number 32C6414, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at the frequency of 500MHz, it has been designed specifically.The mounting method of the device is Surface Mount.It is possible to supply as low a voltage as 1.14V to this device.There is a maximum voltage supply of 3.46V to this device.The device operates with a supply voltage of 1.2V.Data can be stored in this device's memory in 128kB format.The electric power supply is 1.23.3V.With this electronic part, additional features of ALSO REQUIRES 3.3VI/O SUPPLY can also be provided.It is equipped with 16 I/Os.Memory type SDRAM, SRAM is used by it.Industrial environments utili3e 3 timers for accurate feedback and event activation.An external source causes 4 interrupts.Using 64 DMA channels, data can be transferred without overloading the CPU.
TMS32C6414EZLZ5E0 FeaturesSupplied in the 532-BFBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 1.2V
16 I/Os
4 external interrupts
TMS32C6414EZLZ5E0 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS32C6414EZLZ5E0 DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 532-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 532 |
| Weight | 3.094606g |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C6414/15/16 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 532 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3VI/O SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 500MHz |
| Base Part Number | 32C6414 |
| Pin Count | 532 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.23.3V |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 128kB |
| Number of I/O | 16 |
| Memory Type | SDRAM, SRAM |
| Supply Current-Max | 125mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Timers | 3 |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 1.03MB |
| Number of DMA Channels | 64 |
| Height | 3.25mm |
| Length | 23mm |
| Width | 23mm |
| Thickness | 2.61mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |