TMS320C54V90BGGU OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 144-LFBGA.Packaging is provided in the form of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~100°C TC, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the TMS320C54x series.
TMS320C54V90BGGU FeaturesSupplied in the 144-LFBGA package
TMS320C54V90BGGU ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320C54V90BGGU DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LFBGA |
| Supplier Device Package | 144-BGA MICROSTAR (12x12) |
| Operating Temperature | 0°C~100°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C54x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (256kB) |
| Voltage - Core | 1.50V |
| On Chip Data RAM | 80kB |
| Clock Rate | 117MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |