ADBF533WYBZ406 OverviewWith its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.Keeping the device at the temperature of -40°C~105°C TA will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The Blackfin® series incorporates this digital signal processor.By using its base part number of ADBF533, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 400MHz.Operating temperatures should be lower than 105°C.-40°C should be exceeded as the operating temperature.
ADBF533WYBZ406 FeaturesADBF533WYBZ406 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADBF533WYBZ406 DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Series | Blackfin® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fixed Point |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | ADBF533 |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (1kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 148kB |
| Clock Rate | 400MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |