TMS320C6454BZTZA OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 697-BFBGA, FCBGA package.A packaging way of Tray is provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~105°C TC in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 1.2V 1.5V 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the TMS320C645x series.
TMS320C6454BZTZA FeaturesSupplied in the 697-BFBGA, FCBGA package
TMS320C6454BZTZA ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320C6454BZTZA DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 697-BFBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 697-FCBGA (24x24) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C645x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Host Interface, I2C, McBSP, PCI, 10/100/1000 Ethernet MAC |
| Voltage - I/O | 1.2V 1.5V 1.8V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | ROM (32kB) |
| Voltage - Core | 1.25V |
| On Chip Data RAM | 1.08MB |
| Clock Rate | 1GHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |