TMS320C6455BGTZ7 OverviewIt is a type of electronic component available in package 697-BFBGA, FCBGA.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Fixed Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of 0°C~90°C TC ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 1.2V1.25V1.5V1.8V3.3V refers to the voltage that can be input or output.The TMS320C645x series contains this digital signal processor.Its uses have 697 terminations.The voltage supplied by 1.2V is used to operate it.Pins are available for 697 components.In its configuration, 697 pins can be found.Many related parts can be identified by using the 320C6455 part number as a base.720MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.1.14V is the minimum voltage that can be supplied to this device.This device can be powered by 3.46V voltages.The device operates on a voltage of 1.5V as its supply voltage.Its memory is capable of storing 32kB data.A further set of features can be provided by this electronic part for ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY as well.Timer/counters for measuring and counting external events are called 2 timers or counters.There are 16 inputs and outputs on the device.The memory type it uses is DDR2, SDRAM, SRAM.
TMS320C6455BGTZ7 FeaturesSupplied in the 697-BFBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 1.5V
2 timers/counters
16 I/Os
TMS320C6455BGTZ7 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C6455BGTZ7 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 697-BFBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 697 |
| Weight | 4.340114g |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C645x |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 697 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 720MHz |
| Base Part Number | 320C6455 |
| Pin Count | 697 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Interface | Host Interface, I2C, McBSP, PCI, UTOPIA |
| Max Supply Voltage | 3.46V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Memory Size | 32kB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 32kB |
| Memory Type | DDR2, SDRAM, SRAM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 20 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.2V1.25V1.5V1.8V3.3V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (32kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 2.1MB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |