ADSP-21061LKS-176 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 240-BFQFP Exposed Pad.Packaging is provided in the form of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Floating Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of 0°C~85°C, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the SHARC® series.In order to use it, it has 240 terminations.Using 3.3V as the supply voltage, it operates.240 components have pins.44MHz is the clock frequency.
ADSP-21061LKS-176 FeaturesSupplied in the 240-BFQFP Exposed Pad package
ADSP-21061LKS-176 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADSP-21061LKS-176 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 240 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G240 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Interface | Synchronous Serial Port (SSP) |
| Clock Frequency | 44MHz |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 48 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| On Chip Data RAM | 128kB |
| Clock Rate | 44MHz |
| Length | 32mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 32mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |