TMS320C6455BZTZ2 OverviewThis is an electronic component with a 697-BFBGA, FCBGA package.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that 0°C~90°C TC is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 1.2V1.25V1.5V1.8V3.3V's analog voltage range.As part of the TMS320C645x series, this digital signal processor is included.
TMS320C6455BZTZ2 FeaturesSupplied in the 697-BFBGA, FCBGA package
TMS320C6455BZTZ2 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320C6455BZTZ2 DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 697-BFBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 697-FCBGA (24x24) |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C645x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Host Interface, I2C, McBSP, PCI, UTOPIA |
| Voltage - I/O | 1.2V1.25V1.5V1.8V3.3V |
| Non-Volatile Memory | ROM (32kB) |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 2.1MB |
| Clock Rate | 1.2GHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |